Rukovodilac: Prof. dr Zoran Krivokapić, Medicinski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Gastrointestinalni tumori su jedan od najčešćih uzroka smrtnosti u svetu, a hereditarni gastrointestinalni tumori (hGIT) predstavljaju 5-10% svih malignih oboljenja. Napredak u oblasti genomike doveo je do identifikacije velikog broja gena čiji poremećaji uzrokuju razvoj gastrointestinalnih tumora. Kako bi pacijenti sa hGIT i njihove porodice bili adekvatno dijagnostikovani i ispraćeni neophodan je angažman multidisciplinarnih timova koji pokrivaju različite aspekte u kliničkoj obradi ovih pacijanata (hirurgija, onkologija, molekularna genetika, itd). Svrha ovog projekta je da se uspostavi regionalna mreža kako bi se optimizovali i uskladili protokoli za obradu pacijenata sa hGIT i razvio što efikasniji pristup za identifikaciju i praćenje ovih pacijenata. Ovaj projekat će obuhvatiti prikupljanje i obradu postojećih podataka, formiranje objedinjene baze podataka, razvoj procedura za pristup uzorcima i podacima, optimizaciju protokola za genetičko testiranje i razvoj i unapređenje pratećeg genetičkog savetovanja i aktivnosti u smeru edukacije pacijenata i primarne zdravstvene zaštite. Očekuje se da kroz ovaj projekat bude uspostavljena centralizovana regionalna koordinacija radi identifikacije i praćenja pacijenata sa hGIT kao i adekvatne podrške porodicama ovih pacijenata.